თურქეთის საავიაციო ინდუსტრიამ 2026 წლის იანვარში ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია. ქვეყნის ფლაგმანმა ავიაკომპანიამ, Turkish Airlines-მა, წლის პირველ თვეში რეკორდული რაოდენობის — 7,6 მილიონი მგზავრი გადაიყვანა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 12,4%-ით მეტია. ეს მონაცემები მიუთითებს თურქეთის, როგორც გლობალური საავიაციო ჰაბის, პოზიციების კიდევ უფრო გაძლიერებაზე.
მგზავრთნაკადის ზრდასთან ერთად, საგრძნობლად გაუმჯობესდა ხომალდების დატვირთვის კოეფიციენტიც (Load Factor), რომელმაც 84%-ს მიაღწია. განსაკუთრებული ზრდა დაფიქსირდა საერთაშორისო ტრანზიტული მგზავრების ნაწილში — მათმა რაოდენობამ 3,1 მილიონს გადააჭარბა. პარალელურად, შთამბეჭდავი მაჩვენებლებია სატვირთო გადაზიდვების სექტორშიც, სადაც მოცულობა 18,8%-ით გაიზარდა და 178 ათას ტონას მიაღწია.
ექსპერტების შეფასებით, ამ წარმატების ერთ-ერთი მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი ავიაკომპანიის ფლოტის აქტიური გაფართოებაა, რომელიც იანვრის ბოლოსთვის უკვე 522 საჰაერო ხომალდს აერთიანებდა. რეკორდული მაჩვენებლები პირდაპირ აისახება თურქეთის ტურიზმის სექტორზეც — სტამბოლის, ანტალიისა და კაპადოკიის სასტუმროებში დაჯავშნის მაჩვენებლები მკვეთრად გაიზარდა. სპეციალისტები ვარაუდობენ, რომ თუ ზრდის ეს ტემპი შენარჩუნდება, 2026 წელი თურქეთის ტურიზმისა და ავიაციისთვის ყველა დროის ყველაზე წარმატებული წელი იქნება.