ევროკავშირის ახალი კლიმატური წესები, რომლებიც ავიაკომპანიებისგან ძვირადღირებული ეკოლოგიურად სუფთა საწვავის (SAF) მოცულობის ეტაპობრივ ზრდას მოითხოვს, სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ევროპული გადამყვანების კონკურენტუნარიანობას აზიის მიმართულებებზე. Air France-KLM-ის გენერალური დირექტორის, ბენჯამინ სმიტის განცხადებით, ბრიუსელის პოლიტიკა ქმნის ბაზრის მუდმივ დისბალანსს, რაც ევროპულ ავიაციას არახელსაყრელ პირობებში აყენებს გლობალურ კონკურენტებთან შედარებით. ავიაკომპანიის პროგნოზით, თუ რეგულაციები არ შერბილდება, მომდევნო 10 წლის განმავლობაში მათი 13 აზიური მარშრუტიდან 8 არარენტაბელური გახდება, რაც აიძულებთ აზიის მიმართულებით ფრენების თითქმის ნახევარი გააუქმონ.
აღნიშნული წნეხის გამო ევროპული გიგანტები, მათ შორის British Airways და Lufthansa, უკვე ამცირებენ მომსახურებას აზიურ ხაზებზე, რითაც ბაზრის წილს თმობენ ისეთი კონკურენტების სასარგებლოდ, როგორიცაა Emirates, Qatar Airways და Turkish Airlines. ეს ავიაკომპანიები მგზავრებს დუბაის, დოჰასა და სტამბოლის ჰაბების გავლით ემსახურებიან და მათზე არ ვრცელდება ევროკავშირის მკაცრი ფინანსური ვალდებულებები SAF-ის გამოყენებასთან დაკავშირებით. 2015 წლიდან Air France-KLM-მა ხარჯების ზრდის გამო უკვე შეწყვიტა ფრენები ხუთ აზიურ მარშრუტზე, რადგან ყურის ქვეყნების ავიახაზებთან საფასო კონკურენციას ვეღარ უძლებდა.
ევროკავშირის პროგრამის მიხედვით, 2025 წლის 1 იანვრიდან ავიაკომპანიები ვალდებულნი არიან საწვავში 2% SAF დაამატონ, 2030 წლისთვის ეს მაჩვენებელი 6%-მდე უნდა გაიზარდოს, ხოლო 2035 წლისთვის — 20%-მდე. მიუხედავად იმისა, რომ ინიციატივა ნახშირორჟანგის ემისიების შემცირებას ისახავს მიზნად, დარგის ექსპერტები და ავიაკომპანიების ხელმძღვანელები შიშობენ, რომ ეკოლოგიური ამბიციები ევროპული ავიაციის ეკონომიკური დასუსტების ხარჯზე არ უნდა განხორციელდეს.