ექვსზოლიანი საავიაციო ჰაბის, მეფე სალმანის საერთაშორისო აეროპორტის (KSIA) პროექტის ფარგლებში, მნიშვნელოვანი შეთანხმებები გაფორმდა. საუდის არაბეთის საჯარო ინვესტიციების ფონდისა (PIF) და კერძო სექტორის ფორუმზე მონაწილეობისას, აეროპორტის ადმინისტრაციამ ურთიერთგაგების შვიდი მემორანდუმი გააფორმა ქვეყნის წამყვან დეველოპერულ კომპანიებთან.
თანამშრომლობის მიზანია აეროპორტის პერიმეტრზე მრავალფუნქციური უძრავი ქონების პროექტების განვითარება და სამეფოში მაღალი ხარისხის საინვესტიციო გარემოს სტიმულირება. პროექტი გრანდიოზულ მასშტაბებს მოიცავს — აეროპორტის საერთო ფართობი დაახლოებით 57 კვადრატული კილომეტრია, საიდანაც თითქმის 12 კვადრატული კილომეტრი სპეციალურად უძრავი ქონების განვითარებისთვისაა გამოყოფილი.
ეს ინიციატივა ხელს შეუწყობს აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიის თანამედროვე ურბანულ ცენტრად ქცევას, სადაც განთავსდება როგორც კომერციული და საცხოვრებელი ფართები, ისე სარეკრეაციო და ბიზნეს ზონები. აღნიშნული ნაბიჯი კიდევ ერთი დასტურია საუდის არაბეთის სტრატეგიული გეგმისა, რომელიც მიზნად ისახავს ქვეყნის ეკონომიკის დივერსიფიკაციას და ტურიზმისა და ლოჯისტიკის სექტორების გაძლიერებას.