საავიაციო ინდუსტრია ბიზნესის მაჩვენებლების ზრდას პროგნოზირებს.
საჰაერო ტრანსპორტის საერთაშორისო ასოციაცია (IATA) ელოდება, რომ საავიაციო ინდუსტრიის მთლიანი შემოსავალი 2025 წელს 1 ტრილიონ დოლარს გადააჭარბებს, მგზავრების რაოდენობა კი რეკორდულ დონეს მიაღწევს. ახალი თვითმფრინავების მიწოდების სირთულეების მიუხედავად, ავიაკომპანიები მთელ მსოფლიოში ამ სექტორში გამოწვევების წინაშე დგანან.
ავიაკომპანიებს პრობლემები თვითმფრინავების მიწოდებასთან დაკავშირებით Boeing-ისა და Airbus-ისგან შეექმნათ, რომლებიც თავის მხრივ ნაწილების მიწოდების შეფერხებების წინაშე დადგნენ. ეფექტური თვითმფრინავების გარეშე, ავიაკომპანიებს მგზავრთნაკადის ზრდის ფონზე საწვავის ხარჯების შემცირება არ შეუძლიათ.
„ჩვენ მათ საკმარისი დრო მივეცით. ვფიქრობ, ჩვენი მოთმინება ამოიწურა. “სიტუაცია მიუღებელია”, – განაცხადა IATA-ს გენერალურმა დირექტორმა ვილი უოლშმა ჟენევაში გამართულ პრესკონფერენციაზე.
უოლშმა თქვა, რომ მომწოდებლები „კვაზი-მონოპოლიებად“ იქცევიან და, როგორც ჩანს, სარგებლობენ მათ მიერ შექმნილი პრობლემებით. კრიტიკოსები ამბობენ, რომ დაგვიანებამ გამოიწვია ნაწილების ფასების ზრდა, რაც მოულოდნელ სარგებელს უქმნის მომწოდებლებს ავიახაზების ხარჯზე.