საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო Fitch Ratings-მა კომპანია TAV Havalimanlari Holding-ის (TAV Airports) საკრედიტო რეიტინგი უცვლელად, „BB-“ ნიშნულზე დატოვა, რაც კომპანიის ფინანსურ მდგრადობასა და ოპერაციულ ეფექტურობაზე მიუთითებს. სააგენტოს გადაწყვეტილება ეფუძნება კომპანიის მართვაში არსებულ აეროპორტებში მგზავრთნაკადის სტაბილურ ზრდასა და პორტფელის გეოგრაფიულ დივერსიფიკაციას. ექსპერტების შეფასებით, TAV-მა წარმატებით შეძლო პოსტპანდემიური გამოწვევების დაძლევა და ამჟამად აჩვენებს ძლიერ საოპერაციო მაჩვენებლებს როგორც თურქეთის, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე, მათ შორის ყაზახეთსა და საქართველოში.
რეიტინგის დადასტურების ერთ-ერთი მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი ალმათის აეროპორტის მზარდი წვლილია, რომელიც კომპანიის ერთ-ერთ ყველაზე სტრატეგიულ აქტივად იქცა. Fitch-ის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ TAV-ს აქვს ადეკვატური ლიკვიდურობა და ეფექტურად მართავს ვალის სტრუქტურას, მიუხედავად იმისა, რომ კომპანია ახორციელებს მსხვილ კაპიტალურ ინვესტიციებს ანტალიისა და სხვა აეროპორტების გაფართოების მიზნით. სააგენტო ხაზს უსვამს, რომ კომპანიის შემოსავლები, რომლებიც ნაწილობრივ მყარ ვალუტაშია გენერირებული, მნიშვნელოვნად ამცირებს თურქული ლირის მერყეობით გამოწვეულ რისკებს.
სტაბილური პროგნოზი მიუთითებს მოლოდინზე, რომ მომდევნო ორი წლის განმავლობაში კომპანია შეინარჩუნებს თავის ფინანსურ პოზიციებს და გააგრძელებს ეფექტურ ოპერირებას. მიუხედავად რეგიონში არსებული გეოპოლიტიკური დაძაბულობისა, TAV-ის მოდელი, რომელიც მოიცავს როგორც აეროპორტების მართვას, ისე დამხმარე სერვისებს (Duty Free, კვება, მიწისზედა მომსახურება), უზრუნველყოფს შემოსავლების მდგრადობას. Fitch განაგრძობს მონიტორინგს მაკროეკონომიკურ გარემოზე, თუმცა ამ ეტაპზე კომპანიის საკრედიტო პროფილი სრულ შესაბამისობაშია მინიჭებულ რეიტინგთან.