ევროპის აეროპორტებში მგზავრობის ერთ-ერთი ყველაზე დამღლელი პროცედურა — სითხეების მცირე ფლაკონებში გადანაწილება — წარსულს ბარდება. უახლესი სკანირების ტექნოლოგიების დანერგვის წყალობით, ევროკავშირის წამყვანი აეროპორტები 100 მლ-იან ლიმიტს ეტაპობრივად აუქმებენ.
სიახლე უკავშირდება C3 ტექნოლოგიის კომპიუტერულ ტომოგრაფებს (CT scans), რომლებიც აეროპორტების უსაფრთხოების გამშვებ პუნქტებზე მონტაჟდება.
3D გამოსახულება – ეს სკანერები ქმნიან ჩანთის შიგთავსის მაღალი რეზოლუციის სამგანზომილებიან სურათს.
მოწყობილობას შეუძლია მომენტალურად გაარჩიოს სახიფათო ნივთიერებები ჩვეულებრივი სითხეებისგან, რაც გამორიცხავს მათი მცირე ჭურჭელში მოთავსების საჭიროებას.
მგზავრებს შეეძლებათ ხელბარგით გადაიტანონ წყალი, კოსმეტიკური საშუალებები და სხვა სითხეები ნებისმიერი მოცულობით (მაგალითად, 1-ლიტრიანი ბოთლით).
აღარ მოგიწევთ სითხეების ან ლეპტოპების ჩანთიდან ამოლაგება სკანირებისას. ეს პროცესს დაახლოებით 2-ჯერ აჩქარებს.
ცვლილებები პირველად დაინერგა ისეთ დიდ ჰაბებში, როგორიცაა:
ლონდონის სიტი (LCY) და ჰითროუს ნაწილი;
ამსტერდამის შიპჰოლი (AMS);
მადრიდის ბარახასი (MAD) და ბარსელონას აეროპორტი;
იტალიის და გერმანიის რამდენიმე მსხვილი აეროპორტი.
მიუხედავად პროგრესისა, ევროკავშირის ყველა აეროპორტი ჯერ არ არის აღჭურვილი ამ ძვირადღირებული აპარატურით. ამიტომ, Euronews-ი მგზავრებს ურჩევს:
მგზავრობის წინ აუცილებლად გადაამოწმოთ კონკრეტული აეროპორტის წესები;
თუ ტრანზიტით მგზავრობთ, გაითვალისწინეთ, რომ შუალედურ აეროპორტში შესაძლოა კვლავ მოითხოვონ 100 მლ-იანი ფლაკონები.