ბრიუსელის სასამართლომ ავიაკომპანია Ryanair-ის კომერციული პრაქტიკა მომხმარებელთა უფლებების დამრღვევად ცნო. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანია მგზავრებს თავს ახვევს ძვირადღირებულ ტარიფებს და არ აწვდის ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ ბარგის დამატება, ადგილის არჩევა თუ პრიორიტეტული ჩასხდომა მოგვიანებით, უფრო იაფადაც არის შესაძლებელი.
გარდა ამისა, სასამართლომ უკანონოდ მიიჩნია მარკეტინგული შეტყობინებები, როგორიცაა „დარჩენილია მხოლოდ X ადგილი“, რაც მომხმარებელში გადაწყვეტილების ნაჩქარევად მიღების ცრუ განცდას იწვევს. გადაწყვეტილებაში ასევე ხაზგასმულია, რომ რეგისტრირებული ბარგის ფასი გამჭვირვალე უნდა იყოს და ცალ-ცალკე უნდა ჩანდეს როგორც გამგზავრების, ისე დაბრუნების რეისებისთვის.
აღნიშნული სასამართლო პროცესი გასული წლის მაისში ორგანიზაცია „Test Achats“-ის მიერ შეტანილი სარჩელის საფუძველზე დაიწყო. სასამართლომ Ryanair-ს დაავალა, სამი თვის ვადაში აღმოფხვრას ყველა დარღვევა და მოაწეროს წესრიგში ბილეთების გაყიდვის სისტემა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ავიაკომპანიას ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე 5 000 ევროს ოდენობის ჯარიმა დაეკისრება.